Doğalgaz Sobası Bakımı

Doğalgaz Sobası Bakımı

Doğalgaz Sobası Bakımı nedir?

Doğalgaz Sobası Bakımı

Doğalgaz sobaları kış mevsimlerinde uzun süreli olarak kullanılan ev eşyalarından biridir. Bu kullanıma bağlı olarak gerek barındırdığı ısıdan, gerekse kullanımdan kaynaklanan aşınmalardan dolayı bazı parçalar çalışabilirliğini kaydettiklerinden dolayı doğalgaz sobası bakımı yapılmasına ihtiyaç duymaktadırlar. Alanında uzman teknik servis ekiplerimiz tarafından doğalgaz sobalarınızın bakımı yapılmaktadır.
Bu parçalardan bazıları termokupl, çakmak, cam, pilot grubu ve baca sensörü‘dür.

Termokupl

Termokupl’ veya ısıl çift, bir tür sıcaklık sensörüdür. Farklı iki iletken malzemeden oluşur. Bu malzemelerin iki ucu birleştirilir (sıcak nokta) ve ısıtılırsa, diğer uçlarda (soğuk nokta) gerilim elde edilir. Doğalgaz sobası bakımı kapsamında sobanızın termokupl’u da değiştirilmektedir.

Çakmak

Doğalgaz sobalarında gelen gazın çakmak yoluyla oluşan kıvılcım ile doğalgaz sobasının yanma mekanizmasına iletilmesini sağlar. Doğalgaz sobası bakımı kapsamında sobanızın çakmağı da değiştirilmektedir.

Soba Camı

Doğalgaz sobalarında bulunan en önemli parçalardan biri olan soba camları ateşin sobanın ısıtma sisteminden dışarı iletilmesini engellemektedir. Doğalgaz sobası bakımı kapsamında sobanızın camları da değiştirilmektedir.

Pilot Grubu

Pilot grubu doğalgaz sobasının çakmaktan aldığı ateşleme sonucunda oluşan kıvılcım ile gazın birleşmesi sonucu oluşan alevi sağlayan parçadır. Doğalgaz sobası bakımı kapsamında pilot grubu’da değiştirilmektedir.

Baca Sensörü

Doğalgaz sobalarının bacalarının çekimi sağlanmadığı koşullarda sobanın otomatik olarak gazın iletiminin kesilip sobanın yanmasını durdurur. Doğalgaz sobası bakımı kapsamında baca sensörleri de değiştirilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir